Deniz balığı üretme havuzlarında oyunun kuralları değişiyor

Powered by Partnership Driven by Innovation

Yüksek performanslı balık yemlerinde yenilikçiyiz ve kendimizi sürdürülebilir küresel su ürünleri yetiştiriciliğinde üzerimize düşeni yapmaya adadık.

Afrika Su Ürünleri yetiştiriciliğine değer katmak

18 Mayıs 2017

BioMar Group, Afrika'da ki varlığını arttırmakta olup şu anda Afrika pazarlarında tilapya ve Afrika yayın balığı için yüksek performanslı yem serisi ile faaliyete geçmektedir.

Afrika, sorumlu ve sürdürülebilir bir şekilde üretilen daha fazla gıdaya büyük talep olan bir kıtadır. BioMar'ın EMEA birimi Başkan Yardımcısı Ole Christensen, "Su ürünleri yetiştiriciliğinin buna verilebilecek cevaplardan biri olduğuna inanıyoruz. BioMar Group, su ürünleri yetiştiriciliği değer zincirinin tamamıyla işbirliği içinde etkili ve sürdürülebilir olarak küresel su ürünleri yetiştiriciliğini şekillendirmek için iddialı hedefler ve inisiyatiflere sahiptir." diyerek görüşlerini dile getirmiştir.

Son yıllarda, Afrika yayın balığı ve tilapya yetiştiriciliği özellikle Afrika pazarlarında giderek daha fazla büyümüştür. BioMar, Afrika'dan gelen talep üzerine bu türler için yüksek performanslı başlangıç ve büyütme yemleri ile Fransa'dan bu pazara uzun yıllar hizmet etmiştir. Çiftlikler giderek yoğunlaştıkça, mevcut ürünlerin yanında, anaç balıklar için besleme ihtiyacı artmıştır. Bu talebi karşılamak için BioMar Fransa, bu türlerin yaşam döngüsünün her aşamasında tüm beslenme ihtiyaçlarını karşılayacak anaç yemi EFICO Genio 838F ile artık Afrika'daki tüm tilapya ve Afrika yayın balığı yetiştiricileri ve BioMar'ın EMEA bölümü tarafından sunulan diğer pazarlar için geçerlidir.

Afrika'da olduğu gibi, tilapya Orta Amerika'da da popüler bir su ürünleri yetiştiriciliği türüdür. BioMar'ın Tilapya yem serisinin geliştirilmesinde olduğu gibi uluslararası ve kıtalararası bilgi ve tecrübenin karşılıklı faydalı hale getirilmesi BioMar'ın önemli güçlerinden biridir. BioMar'daki Global Ar-Ge, Kosta Rika'da ki birimimiz ile birlikte bu tür üzerinde araştırma yürüterek yüksek değerli yem türleri geliştirip bir tilapya çiftliği ile işbirliği içerisinde çalışarak ince ayar yapılmıştır.

BioMar EMEA Teknik Müdürü Michel Autin bunu "EFICO Genio 838F anaç yeminin amacı, üreme kapasitesini arttırmaktır. Vitamin karışımı ve seviyeleri aktif olarak yumurtlayan dişilerin sayısının artması için özel olarak ayarlanmıştır. Aktif olarak yumurtlayan dişilerin sayısını artırmak için protein ve vitamin dengeleri gerekli olduğu için, yeni geliştirilen anaç yemi, artan yumurtlama frekansı, yumurtadan çıkma oranı ve yavrunun hayatta kalmasını teşvik etmek için gerekli seviyeleri içeren bir formüle sahiptir." cümleleriyle açıklamıştır. EFICO Genio 838F Bactocell®* probiyotiği ve BioMar'ın alabalık, levrek, ve çipura için olan anaç yemi EFICO Genio ile benzeyen hayatta kalmayı arttırıcı ve bağışıklık sistemini güçlendirici bileşenler içermektedir.

Michel Autin görüşlerini, "Bu çabalar BioMar tarafından tilapya ve Afrika yayın balığı gibi sıcak tatlı su balıkları için sunulan yemlerin geliştirilmesi için büyük önem taşımaktadır. Ve şimdi, ilk defa olarak, sıcak tatlı su balıkları için uzmanlaşmış büyük oranda bitkisel içerikli doğal bir anaç diyeti sağlayabiliyoruz." şeklinde dile getirmiştir.

Afrika su ürünleri yetiştiriciliği üretimi çeşitli şekillerde ve çeşitli türlerde genişlemektedir. BioMar'ın Afrika'daki varlığı giderek büyümektedir. BioMar tarafından sunulan pazarlar tilapya ve yayın balığı ile sınırlı değildir. Ole Christensen, "Yıllardır, Kuzey Afrika ülkelerinde ki levrek ve çipura çiftliklerine yem tedarik etmekteyiz. Afrika su ürünleri yetiştiriciliğine değer katmayı amaçlıyoruz. Yerel olarak duyarlı, çevik ve uzmanlaşmış bir su ürünleri yetiştiriciliği yem sağlayıcısı olarak hareket ederek, müşterilerimizin ihtiyaçlarını dinliyor ve tepki vererek çabalarımızı dört temel direk üzerine inşa ediyoruz: Yenilik, Performans, Sürdürülebilirlik ve İşbirliği "diyerek sözlerini sonlandırmaktadır.

*Bactocell® Avrupa Komisyonu tarafından balık yemine dahil edilmesi onaylanmış tek probiyotiktir.

Tilapia