Aquaculture Europe 2016

BioMar, Edinburg'ta gerçekleştirilen 2016 Aquaculture Europe Konferans ve Fuarı'nda, Avrupa'nın farklı yerinden gelen ziyaretçileri ağırladı ve birçok ArGe faaliyetlerinin sonuçlarını sundu.
Edinburg'ta gerçekleştirilen 2016 Aquaculture Europe Konferans ve Fuarı'nın Altın Sponsoru olan BioMar, on altı bilimsel içerikli sunumdan oluşan 'Deniz Organizmalarında Besin İhtiyaçları' temalı besin konulu bir oturuma da sponsorluk yaptı.
BioMar ArGe ekibi üyeleri, bu yılki Aquaculture Europe Konferansı'nda, araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin sonuçlarını katılımcılarla paylaştılar.
BioMar, su ürünleri yem sektöründen tek ticari katılımcı olarak yer aldığı ve çeşitli besin unsurlarının çipura ve Atlantik somonunun performansları üzerindeki etkilerinin yanı sıra yemlere düşük miktarda balık unu ve balık yağı katmanın, tamamlayıcı mikrobesin veya vitaminler kullanmanın ve yemlere bitki kökenli hammaddelerin yüksek miktarda katılmasının etkilerini araştıran ARRAINA projesinin bulgularını sunarak konferansa önemli bir katkıda bulundu.
BioMar'ın, Atlantik somonu filetolarında görülen istenmeyen koyu lekeler, mide ve bağırsak sağlığı sorunları ve diğer sorunlar gibi çeşitli hastalıkların yemlerdeki besin bileşenleriyle nasıl önlenebileceğine dair araştırması katılımcılardan büyük ilgi gördü.
Özellikle somon balığı yetiştiriciliğinde önemli bir endişe kaynağı olan deniz bitleriyle mücadelede temizleyici ördek balığı (Labroides dimidiatus) önemli bir oynamaktadır. BioMar, temizleyici ördek balığının hedeflenmiş bir şekilde beslenmesine dair en güncel bulguları hem konferansın daha bilimsel ağırlıklı katılımcılarına, hem de Avrupa su ürünleri yetiştiriciliğinde bu türün kullanılmasını konu alan sektörel bir forumun katılımcılarına sundu.
BioMar Küresel ArGe Ekibi, üniversitelerle ve bağımsız araştırma kuruluşlarıyla da işbirliği yaparak, su ürünleri yetiştiriciliği sektörü için yeni yem çözümleri geliştirilmesinde aktif rol oynamaktadır. BioMar araştırmacısı Daniel Leeming, BioMar ArGe ekibinin bilgi transferini nasıl ele aldığını anlattığı EAS Öğrenci Grubu Çalıştayı'nda, küresel bir su ürünleri yetiştiriciliği yem üreticisiyle çalışmayı düşünen öğrencilerin karşılaşabileceği zorluklar ve elde edebileceği başarılar hakkında da faydalı görüşler sundu.
Ayrıca fuardaki BioMar standı da oldukça yoğun bir ilgi gördü. Avrupa'nın ve dünyanın her yerinden gelen balık yetiştiricileri, Avrupa su ürünleri yetiştiriciliğine özgü zorlukları aşmaya yönelik yenilikçi yem çözümleri hakkında bilgi edindiler.
Aquaculture Europe, BioMar'ın Akdeniz'deki çiftliklerde yetiştirilen türlere yönelik olan ve balıkların üretim çiftliğinden kafeslere aktarıldığı zorlu dönemden sonra bile balığın parametrelerini ve sağlık durumunu güçlendiren maya bazlı yeni bir fonksiyonel malzeme olan B-WYSE içeren yeni aktarma yemi gamının lansmanına da ev sahipliği yaptı.
BioMar ayrıca, su ürünleri yetiştiriciliği sektörünün gelecekteki büyümesine katkıda bulunmak için yeni ve sürdürülebilir bir yem malzemesi olarak algleri kullanmanın zorluklarına dair de bir sunum yaptı. BioMar Grubu, mikro alglerden elde edilmiş deniz yağ asitleri içeren bir balık yemini Norveç'te piyasaya sürdü. Fuar ziyaretçileri, bu yeni Omega 3 yağ asidi kaynağından faydalanarak ürünlerindeki Omega 3 yağ asidi içeriğini koruyarak ve hatta daha da artırarak, hem farklı balık türlerinin besin ihtiyaçlarını karşılayabileceklerini hem de çiftlikte yetiştirilen balıklarla ilgili genel toplumsal algıyı güçlendirebileceklerini öğrendiler.
2017 Aquaculture Europe Konferans ve Fuarı'nda da yetiştiricilerle, araştırmacı bilimadamları ve diğer paydaşlarla buluşmak için şimdiden sabırsızlanıyoruz. BioMar olarak, Avrupa su ürünleri yetiştiriciliği sektörünün daha da geliştirilmesine destek olmayı sürdürmeyi planlıyoruz. BioMar, önceki yıllarda olduğu gibi, 17-20 Ekim tarihleri arasında Hırvatistan'ın Dubrovnik şehrinde düzenlenecek su ürünleri yetiştiriciliği toplantısının da yine Altın Sponsoru olacak.

2016 Aquaculture Europe Konferans ve Fuarı, İskoçya'nın başkenti Edinburg'ta düzenlendi. BioMar İskoçya Fabrikası Üretim Direktörü Jim Davis, BioMar standının ziyaretçilerine özel bir lezzet testi deneyimi sunarak, yıllardır süregelen bir İskoç geleneğini de yaşatmış oldu: İskoç viskisi üretimi ve lezzet testi!