SU ÜRÜNLERİ YEMLERİ – ARTIK HER ZAMANKİNDEN DAHA İYİ

1 Ekim 2018

17-19 Ekim tarihleri arasında Corfu'da düzenlenecek olan Yüksek Verimli Su Ürünleri Yetiştiriciliği Konferansı'nda, Biomar, Akdeniz türleri için yüksek performanslı balık yemleri hakkında bir sunum yapacak.

Kara hayvanları yemlerine kıyasla bilgi ve beceri açısından eksiklikler olsa da, ticari balık yemlerinde son yıllarda oldukça yol kat edilmiştir.

Su ürünleri yem üreticisi BioMar, bugünlerde, balık ihtiyaçlarına uyarlanmış diyetlerin yanısıra su ürünleri endüstrisinin performans hedefleriyle ilgili olarak hammaddelerin kullanılabilirliğine ve maliyetine uyarlanmış esnek diyetler de geliştirmektedir.

BioMar EMEA Bölümü’nün Deniz Balıkları Ürün Yöneticisi Iannis Karacostas, 2018 yılında gerçekleştirilen Yüksek Verimli Su Ürünleri Yetiştiriciliği Konferansı’nda, BioMar'ın Akdenizde yetişen türler için yeni yem üretimini tanıtacak ve gerekli olan bu inovasyonların gerçekleşmesini sağlayan gelişmeleri açıklayacaktır.

Balık yemlerinin geliştirilmesindeki ana odak, gerekli besin maddelerinin en verimli şekilde kullanılması, balık performansı, sağlık durumu ve kalitesi açısından en iyi sonucun sağlanması ve bunları yaparken ihtiyaç duyulandan daha fazla kaynak tüketilmemesidir.

Su ürünleri üretiminin ilk günlerinde, su ürünleri üretim hacminin sınırlı olmasından dolayı bu besin kaynaklarının yetersiz olduğu düşünülmediğinden, balık yemleri büyük oranda balık eti ve balık yağından oluşmaktaydı.  

Iannis Karacostas, “Yıllar geçtikçe ve balık çiftçiliği hacmi arttıkça, yem üreticilerinin daha sürdürülebilir çözümlere yönelmeleri ve hem bitkisel hem de hayvansal kökenli hammaddelerin çoğunu kullanmaları gerektiği ortaya çıkmıştır” dedi ve ekledi: “Su ürünleri yemlerinin geliştirilmesindeki bir sonraki adım, balıkların gereksinimlerinin organizma gelişimi sırasında değişmesi nedeniyle, balık büyüklüğüne ve yaşına göre yem çeşitlendirmesi olmuştur. Ham protein ve ham yağ üzerine odaklanan deklarasyonlardan - özellikle protein/amino asitler ve enerji olmak üzere- mevcut/sindirilebilir besin değerlerine odaklanmak bir başka atılımdı ve böylece besin kayıpları en aza indirilmiş ve mevcut kaynakların daha iyi kullanımına katkıda bulunulmuş oluyordu”.

Iannis Karacostas, “Bir sonraki su ürünleri yem üretimimiz her zamankinden daha da iyi olacak” dedi.