Deniz balığı üretme havuzlarında oyunun kuralları değişiyor

Powered by Partnership Driven by Innovation

Yüksek performanslı balık yemlerinde yenilikçiyiz ve kendimizi sürdürülebilir küresel su ürünleri yetiştiriciliğinde üzerimize düşeni yapmaya adadık.

ATC Patagonia

Dünyanın önde gelen su ürünleri yetiştiriciliği yem şirketi Danimarkalı BioMar, Lenca araştırma merkezinin %30 hissesini Şilili Aquainnovo'dan satın almak ve kullanmak için anlaşma imzalayarak dünyadaki mükemmellik merkezleri ağını genişletti.
Şili merkezli bu sözleşmeli araştırma merkezinin adı Patagonya Su Ürünleri Yetiştiriciliği Teknoloji Merkezi (ATC Patagonia) olarak değiştirilecek. Merkezin tasarımı ve esnekliği, yüksek performanslı yemler geliştirmek, yeni ham maddeler test etmek ve yeni besin çözümleri ile sürdürülebilir yemler keşfetmek amacıyla farklı türler ve besin projeleri üzerinde kapsamlı denemeler yapılabilmesine imkan tanıyor. Tesis, BioMar ArGe çalışmalarından daha fazla sonuç alınmasını ve fonksiyonel yemler ile balık sağlığının geliştirilmesine odaklanılmasını sağlayacak.
Bu teknoloji merkezinin mevcut kapasitesi, genetik direnç zorlukları üzerinde araştırmalar yapılmasının yanı sıra hem tedavi hem de koruyucu tedavi amaçlı patojen ve parazit denemeleri yapılmasına da imkan tanıyor. Merkez ayrıca, devridaimli teknoloji sistemleri hakkında yeni bilgiler edinilmesine, kimyasal ürünlerin analiz edilmesine, aşılar geliştirilmesine ve genel ürün ruhsatlandırma çalışmaları yapılmasına da olanak veriyor.
Konu hakkında konuşan Aquainnovo Genel Müdürü Matias Del Campo, "Aquainnovo en modern altyapılara ve uygulamalı denemeler konusunda başarılı bir geçmişe sahip. Uzmanlar ekibimiz, sektördeki başlıca teknolojik zorluklara etkin çözümler geliştirerek müşterilerimizi sürekli destekliyor. Bu girişim, her iki şirketin bilgi birikiminin ve tecrübesinin bir araya getirilmesiyle yaratılan sinerji sayesinde teknolojik gelişme sürecini destekleyecek" diyerek ekliyor:
"Araştırma merkezimiz ürün geliştirme ve doğrulama denemelerinde zaten uzman. Bu girişim sayesinde ise, küresel su ürünleri yetiştiriciliği üreticilerine ve tedarikçilerine sunmaya devam edeceğimiz sözleşmeli araştırma hizmetlerimizi daha da geliştirip zenginleştirebileceğiz."
BioMar ArGe Küresel Direktörü Havard Jorgensen de aynı görüşte: "Şili'de bu kadar önemli ve üst düzey bir girişim anlaşması imza atmaktan gurur duyuyoruz. BioMar olarak, inovasyon kapasitemizi daha da artırmak için sürekli çaba sarf ediyoruz. Bu merkezi halen kullandığımız diğer tesislere entegre ederek Orta Amerika ve Avrupa'daki mevcut yem deneme ünitelerimiz için son derece uygun bir tesis daha kazanmış olacağız. ATC Patagonia'nın küresel yem geliştirme sektörüne olumlu bir etki yapacağı kesin. Kalifiye araştırmacı ve bilim insanlarından oluşan ekibimiz, denemelerinde bu merkezi de kullanmak için şimdiden sabırsızlanıyorlar."
ATC Patagonia, BioMar'ın somon balığı bölümündeki bilgi alışverişini hızlandıracak ve bu sayede küresel müşterilerine her alanda çözümler sunarak onların ihtiyaçlarını hızlı ve esnek bir şekilde karşılayacak.
2,5 hektarlık bir açık alana yayılan ATC Patagonia, 2.000 m2'den geniş bir kapalı alana sahip. Tesis, Puerto Montt'un 33 km uzağında Lenca Nehri kıyısında yer alıyor. 2011 yılında kurulan bu su ürünleri yetiştiriciliği sözleşmeli araştırma ve mükemmellik merkezi, kalite, izleme, kontrol ve biyogüvenlik konusunda en yüksek standartlara ulaşılması amacıyla kurulmuştu. 2015 yılında kapsamlı bir geliştirme ve optimizasyon çalışmasına tabi tutularak Güney Yarıküre'deki en kapsamlı ve modern su ürünleri yetiştiriciliği araştırma merkezi haline getirildi.
Alma, karantina, küçük veya büyük ölçekli denemeler, besleme ve beslenme, parazitler ve patojenler için özel alanların yanı sıra diğer bazı çok kullanım amaçlı alanlardan oluşan ATC Patagonia'da aynı anda 16'dan fazla deneme yapılabiliyor. Tatlı su ve tuzlu su denemeleri için her şey devridaimli bir sistemde izlenip kontrol altında tutuluyor. Bu sayede, balık üretme çiftliğindeki tüm üretim döngüsü simüle edilerek denemeler yapılabiliyor. Sıcaklık 3ºC ila 28ºC arasında kontrol altında tutulabiliyor. Yüksek biyogüvenlik standartları, su arıtma sistemleri ve bir dizi standartlaştırılmış yönetim uygulamaları sayesinde çevresel etki ve balık sağlığı tüm detaylarıyla dikkate alınıyor.

Şili'deki Patagonya Su Ürünleri Yetiştiriciliği Teknoloji Merkezi (ATC Patagonia) 2,5 hektarlık bir alana yayılıyor ve 2.000 m2 kapalı alana sahip.