Karides pazarında BioMar’ın stratejik AR-GE yatırımı

8 Aralık 2017

BioMar’ın Ekvadorlu yem üreticisi Alimentsa’yı alımının teyit edilmesinden sadece iki ay sonra BioMar, bugün karides için yeni bir deneme tesisi kuracağını açıkladı.

Bu yeni yatırım, karides için yüksek performanslı diyetlerin ve fonksiyonel yemlerin BioMar'ın portföyünün önemli bir parçası olacağını belirten BioMar'ın önceki açıklamalarını doğrular nitelikte. BioMar CEO'su Carlos Diaz, "Bu durum genel genişleme stratejimizin bir parçasıdır. Karides piyasasında güçlü, rekabetçi ve yenilikçi bir yer edinmek için öncelikli olarak gerekli kararları alıyoruz. Ekvador'a yapılan yatırım BioMar'da yenilik için daha büyük bir planın somut bir sonucudur. 2018 yılında küresel Ar-Ge bütçesi yaklaşık olarak %20 artacak ve bu artış son yıllarda Ar-Ge'ye yönelik uygulanan özel bir küresel örgütlenme ile beraber ortaya çıkacaktır" dedi.

Küresel Ar-Ge Yöneticisi Havard Jorgensen ise detayları ekledi ve “Birkaç yeni coğrafya ve yeni türe giriyoruz ve bu Ar-Ge faaliyetlerinde bir artışı gerektiriyor. Trondheim merkezli küresel yapılanmamız; Şili’deki ATC Patagonya, Danimarka ve Norveç’te tesisleri bulunan ATC Nordic’in yanı sıra şimdi de Ekvador’daki ATC’yi içeren ATC (Su Ürünleri Teknolojileri Merkezi) yenilik ağımızla tamamlanmaktadır. Burada, piyasaya daha hızlı girebilmek için esas olarak karides üzerine yoğunlaşacağız ve yapılanmamızı güçlendireceğiz” dedi.  

“En yenilikçi yem çözümlerinin üretilmesinin, yerel piyasa potansiyelinin sağlam bilimsel yöntemlerle karşılanması ve dünyanın dört bir yanındaki su ürünleri yetiştiriciliği sıcak noktalarındaki bilgi birikimi ile derinlemesine desteklenmesi halinde üretilebildiğini gözlemliyoruz. Ekvador, karides üreten en önemli ülkelerden birine dönüştü ve birçok yönde alternatif ilerlemeler kaydetti. Bu durum, Ekvador’u ürün geliştirme için çok ilginç bir merkez haline getiriyor.” diye açıklıyor Carlos Diaz.

BioMar yıllardır dünya çapındaki müşterilerine Kosta Rika’dan karides yetiştirme yemi ve Fransa’dan karides larva yemi tedarik ediyor. Şirket ayrıca birkaç ay içinde Çin’deki karides ürün yelpazesini de faaliyete geçirecek.