BioMar Karmøy üretim kapasitesi rekoru kırdı

26 Ekim 2017

BioMar Group'un Karmøy üretim tesisi, yıllık 140.000 ton balık yemi kapasitesine sahip olan ve üretim kapasitesini yaklaşık %70 artıran 3. üretim hattını resmi olarak açtı. Hat 3, dünyanın herhangi bir yerindeki tüm balık üretim hatları arasındaki en yüksek saatlik üretim kapasitesine sahip üretim hatlarından biri olacak.

Bugün Norveç Ticaret Sanayi ve Balıkçılık Bakanı Roy Angelvik, BioMar Group CEO'su Carlos Diaz ve BioMar Group Başkan Yardımcısı ve Somon Bölümü Başkanı Jan Sverre Røsstad ile beraber Norveç'in Karmøy kentindeki yer alan BioMar tesisinde Hat 3’ün resmi açılışını gerçekleştirdi.

Carlos, “Somon endüstrisine en iyi, en yüksek performanslı balık yemini sağlamaya devam etmek ve bunu yapmak için en yeni ve en iyi teknolojilere yatırım yapmak arzusundayız. Ayrıca, doğal çevre üzerindeki etkimizi en aza indirgemek için çevre dostu ekipmanlara sahip olmamız da önemlidir.” dedi.

BioMar Group, Üretim Hattı 3'ün ve ilgili yardımcı sistemlerinin, yeni laboratuvarların ve kontrol odalarının inşası ile bağlantılı olarak Karmøy'a 436 milyon Norveç Kronu yatırım yaptı.

BioMar, yeni gelişmiş teknolojilere yapılan yatırımların yanı sıra, emisyonları temizlemek için tesisteki dört temizleme kulesinde deniz suyunu kullanan ve tüm hava emisyonlarını idare eden yüksek derecede verimli bir hava işleme sistemine de yatırım yaptı. Deniz suyunu kullanarak üretim hattını soğutan bu sistem, yüksek derecede enerji verimliliği sağlıyor ve oldukça çevre dostu bir soğutma uygulaması sunuyor.

Jan Sverre Røsstad, "Yeni üretim hattımız işimiz için önemli yeni bir kaynak olacak. Bu, gelecekte somon yeminin verimli ve sürdürülebilir üretimi için dünya çapında mevcut en iyi çözümleri bulmak için çaba gösterdiğimiz son derece sofistike bir hattır" dedi.

Karmøy alanının yıllık kapasitesi, başta Norveç olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki somon çiftliklerine sunulmak üzere 340.000+ ton işlenmiş balık yemine ulaştı. Tesis, yürüttüğü operasyonlarla bağlantılı olarak yaklaşık 680.000 ton hammadde ve bitmiş ürün işleyecek.