BIoMar Group, yüksek kalite karides yemi üreticisini satın aldı

26 Temmuz 2017

Şirketin genişleme stratejisinin bir parçası olarak BioMar Group, Ekvadorlu karides yemi üreticisi Alimentsa'nın %70'ini satın alarak karides yemi pazarına sağlam bir adım attı. Bu satın alım, BioMar'ı Latin Amerika'daki önde gelen karides yemi üreticileri arasında konumlandırarak var olan ticari faaliyetlerle arasında sinerji yaratacaktır.

BioMar Group olarak karides dünyasına stratejik bir giriş yaptığımızı duyurmaktan mutluyuz. BioMar 2016'dan beri sürdürülebilirlik ve yem verimi üzerine odaklanarak, Kosta Rika'daki fabrikadan Latin Amerika karides yetiştiricilerine hizmet etmektedir. Alimentsa'nın satın alınmasıyla birlikte BioMar; 450.000 tondan fazla karides hacmine sahip, dünyanın en büyük karides üreticisi ülkelerinden biri olan Ekvador'a sağlam bir giriş yapmıştır. Ülke genel anlamda hem son tüketicileri hem de perakendecileriyle, yüksek kalitede ve sürdürülebilirlikte karides ürünleriyle tanınmaktadır. Satın alma, Ekvador'daki rekabet makamlarının onayına tabidir.

BioMar Group CEO'su Carlos Diaz'ın açıklamasına göre; "Hedefimiz, yüksek kalite karides yeminde önemli bir oyuncu olmaktır. Alimentsa'yı satın alarak, Latin Amerika'daki karides yetiştiricilerine derhal cazip bir değer önerisi sunabiliriz ve gelecekte Alimentsa ve müşteriler ile birlikte yenilik, iş birliği, sürdürülebilirlik ve performans ortak ilgi alanlarına dayalı yeni ürün çözümleri geliştirebileceğimiz inancındayız. Ayrıntılı inceleme sürecimiz sırasında, bu satın alımın Latin Amerika'lı karides besleyicileriyle güçlü bir ilişki kurmamıza olanak vereceğini keşfettik. Alimentsa yüksek kalite yem ve profesyonel teknik servisleriyle bilinmektedir. Bu da bizim BioMar'daki hedeflerimizle örtüşmektedir."

Satın alma 119 milyon dolarlık bir yatırımı ifade etmektedir. BioMar Group, %8 ve %12 arasında büyüme oranlarıyla cazip bir Pazar öngörmektedir. Ekvador'da karides üretimi uygun koşullarda yılda üç üretim döngüsüne kadar olanak sağlamaktadır. Ayrıca, Ekvador'daki çiftlik yoğunluğu diğer pazarlara kıyasla oldukça düşüktür, dolayısıyla daha iyi ve sürdürülebilir sağlık şartlarına olanak sağlamaktadır. Alimentsa Pazar payının %12 ile %15 arası bir değerine sahiptir.

Carlos Diaz'ın belirttiğine göre; "Ekvador'da sağlam bir ticaret potansiyeli görüyoruz, ancak öncelikle, tanınmış ürünleri ve pazar hakkında iç görüleriyle güçlü yerel bir şirketin, BioMar Group gibi yenilikçi ruha sahip ve büyük bir küresel şirketle birleşimi, pazarın ve son kullanıcıların gelecekteki ihtiyaçlarını yerine getirmemize olanak vermektedir."

Diaz; "Son yıllarda işi önemli ölçüde büyüttük. 2016'da Türkiye'de üretimi tesis ettik. 2017'de Çin piyasasına iki fabrika ile sağlam bir adım atmaktayız ve 2018'de Avusturalya'da bir yeşil alan fabrikasının inşaatını planladık ve duyurduk. Şimdiyse karides dünyasına bir sıçrama yapıyoruz. Bütün bu iştirakler büyüme stratejimizin bir parçası: Geleceği Şekillendiriyoruz. Su ürünleri yetiştiriciliğine %100 bağlılığa inanıyoruz, verimli ve sürdürülebilir küresel su ürünleri yetiştiriciliğinde yenilikçi olmaya gayret ediyoruz."