BıoMar Grup Avustralya’da yem fabrİkası kuruyor

23 Mart 2017

BioMar Grup son yollarda Şili'deki ve İskoçya'daki fabrikalarından Avustralya piyasasına artan miktarda yem tedarik etmiştir. Şirket artık yıllık 110.000 ton kapasiteye sahip bir fabrikayı Avustralya'da sıfırdan kurmaya hazır hale gelmiştir. Pazarın geniş bir tür çeşitliliği içinde yüksek bir büyüme potansiyeline sahip olduğu değerlendirmesi yapılmıştır.

Şirketin büyümü stratejisini vurgulamak gerekirse, BioMar Grup yine bir başka büyüme girişiminde bulunacağını açıklamıştır: Avustralya'da bir yem fabrikasının inşasına başlanacaktır. BioMar Grup halen onay için gerekli şartların tamamlanması için yerel yönetimle temaslarını sürdürmektedir. Burada amaçlanan, sağlam bir küresel ürün geliştirme temeline ve somon balığı, alabalık ve sarı kuyruk balığı gibi türlerde teknik deneyime sahip olan yerel faal müşterilere hizmet sunmaktır.

BioMar Grup CEO'su Carlos Diaz, açıklamalarını "2016 yılında Türkiye'de bir fabrika açtık ve bu yıl da Çin'deki ikinci fabrikamızla ve Norveç'te genişleyen kapasitemizle yine hazır olacağız. 2019 yılında kurulu fabrikalarımızla, teknik uzmanlarımızla ve küresel Ar-Ge departmanımızla desteklenen bir yem fabrikasını Avustralya'da açmayı hedefliyoruz. Yüksek bir küresel işbirliği seviyesine sahip, bağımsız birinci sınıf yem tedarikçisi bir grup olarak, stratejimizde yer alan büyüme hedeflerimizi tutturmaya kendimizi adamış bulunuyoruz." biçiminde dile getirmektedir.

BioMar Grup, pazardaki mevcudiyeti sayesinde, yerel çiftçilik koşulları ve zorlukları hakkında yaşayarak bilgi sahibi olmuştur. Ticari personel, teknik deneyim ve üretim tesisleriyle yerel olarak varlık göstermenin pazarda daha da fazla rekabet avantajı yaratması beklenmektedir. Burada amaçlanan yerel çiftçilik koşullarına göre belirlenen ve sürdürülebilirlik, yem güvenliği ve yem kalitesi anlamında güçlü bir profile sahip yüksek performansın ortaya koyulmasıyla müşterilere destek sağlanmasıdır.

Bununla ilgili olarak Carlos Diaz, görüşlerini "Yerel beceri ve küresel mükemmeliyet yaklaşımımızın bize Avustralasya'da güçlü bir pozisyon kazandıracağına güvenim tam. Kilit müşterilerimizle hali hazırda oldukça başarılı bir işbirliğimiz var ve Avustralya ve Yeni Zelanda'daki su ürünleri sektörünün gelişimine katkıda bulunan müşterilerden oluşan daha geniş bir tabanla çalışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Bizleri çevreleyen dünya değişiyor ve sürdürülebilirlik ile verimliliğin bir arada elde edilmesine yönelik olarak artan bir ihtiyaç söz konusu. Şunu açıkça görüyoruz ki, tüketiciler sorumlu bir profil çizerek yüksek kaliteli ürünlere olan satın alma biçimlerini değiştiriyorlar. Şuna kesinlikle inanıyoruz ki, değer zinciriyle yakın temas halinde çalışmak endüstriyi küresel gıda sürdürülebilirlik gündeminde öncülük yapmaya hazırlayabilir", biçiminde dile getirmektedir.