BioMar yeni ve oldukça çevre dostu gemisini suya indiriyor

19 Ekim 2017

Balık yemi sevkiyatı için kullanılacak yeni ve yüksek teknolojili bir gemi olan MS Nyksund iki hafta içinde BioMar için hizmete alınacak.

BioMar'ın balık yemi sevkiyatlarının modernizasyonu sürecinin bir parçası olarak, yem taşımak amacıyla yeni bir geminin inşası için NSK Shipping AS ile 2015 yılında sözleşme imzalanmıştı.

Bu geminin devir teslimi, inşa edildiği Tersan tersanesinde bu haftanın başında resmi olarak gerçekleştirildi. Geminin mülkiyeti ve işletmeciliği NSK Shipping firmasına ait.


NSK Shipping AS CEO'su Mats Nygaard Johnsen "MS Nyksund geçtiğimiz Cuma günü limandan ayrılarak Norveç'e doğru yola çıktı. BioMar'ın Karmøy'da bulunan tesisine tahmini yolculuk süresi yaklaşık iki haftadır" dedi.

"Müşterilerimize sunduğumuz hizmeti en üst düzeye yükseltmek amacıyla bu oldukça sofistike gemiyi filomuza katmayı uzun süredir beklemekteydik. Başlangıçtaki planımız geminin bu yılın yüksek sezonu için zamanında teslim edilmesi yönünde idi. Tersanedeki gecikmeler nedeniyle birkaç ay boyunca zorluk yaşadık ve artık yeni gemiyi kullanıma almak için sabırsızlanıyoruz" diye belirten BioMar Norveç COO'su Tore Gunnar Wikdal ise sözlerini şöyle sürdürdü:

"MS Nyksund biraz daha küçük kardeş gemisi olan ve birkaç yıl önce teslim almış olduğumuz MS Høydal bize dökme yem teslimatı için tamamen yeni bazı çözümler sundu. Dahası, bu gemi BioMar'ın sürdürülebilirlik programına önemli bir katkı yapacak şekilde kendi türündeki gazla çalışan ilk gemi idi. Bu yeni gemi sayesinde MS Høydal'da bulunan teknolojiyi daha da geliştirdik ve böylece bu gemi BioMar'ın mevcut yem taşıyıcıları filosunu tamamlamaktadır."

Bu yeni gemi baştan sona gelişmiş teknoloji ekipmanları ile donatılmış son teknoloji ürünüdür ve 2700 ton balık yemi kargo kapasitesine sahiptir. Rolls-Royce tarafından teslim edilen LNG yakıtlı çevre dostu motor ile işletilmektedir. Daha büyük ve güçlü pervanelere ve optimum manevra kabiliyeti için DP sistemine sahip olmasının yanı sıra, bu gemi yem konusunda hem verimli hem de oldukça hassas olan balık yemi elleçleme ekipmanları ile de donatılmıştır. Gemi, NSK Ship Design gemi projelendirme firması ile işbirliği içinde tasarlanmıştır ve 81,5 m uzunluğundadır.

"Bütün amacımız BioMar'ın ve müşterilerinin gereksinimlerini karşılayacak olan yenilikçi ve çevre dostu bir çözüm bulmaktı." diyen Mats Nygaard Johnsen, "NSK Shipping olarak, ürünlerinin taşınması için BioMar'ın bir kez daha bizi seçmiş olmasından dolayı gurur duyuyoruz. NSK, her ikisi de BioMar'ın filosunda bulunan MS Høydal ve MS Nyksund II'yi (önceki adı ile Nyksund) zaten bünyesinde barındırıyordu. Artık yeni gemiyi evine getirmeyi ve BioMar için işletmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz" şeklinde sözlerini tamamladı.