BioMar-Sagun balık yemİ fabrİkası görkemlİ bİr törenle açıldı

25 Ağustos 2016

Ortak girişim firması BioMar-Sagun'un, son teknoloji balık yemi fabrikasının resmi açılış töreni gerçekleşti.

BioMar-Sagun'un Söke'de bulunan balık yemi fabrikası, 25 Ağustos 2016 Perşembe günü, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye İhracatçılar Meclis Başkanı Mehmet Büyükekşi, Aydın Valisi Ömer Faruk Koçak, diğer birçok devlet yetkilisi ve üçyüzün üzerinde misafirin katılımda bulunduğu bir kurdele kesme töreniyle açıldı.

Açılışı yapılan fabrika, 50.000 ton üretim kapasitesine sahip olmakla birlikte, alabalık, çipura ve levrek için yerel üretim büyütme yemleri tedarik edecek olup, BioMar-Sagun ürün yelpazesinde bulunan uzmanlık gerektiren kuluçkahane ve yavru yemleri gibi ürünleri BioMar'ın dünyanın birçok yerinde bulunan diğer fabrikalarından temin edilecektir. BioMar-Sagun öncelikle Türk pazarına hizmet etmekle birlikte, kısa süre içerisinde komşu ülkelere ihracata da başlayacaktır.

BioMar-Sagun Genel Müdürü Bora Aydemir, şirketin, yetiştirme balık türlerinin büyüme potansiyelini artırmayı hedefleyen bir yem performansı sağlamak üzere optime edilmiş, yüksek performans balık yemlerinin yanısıra, türk balık yetiştiricilerine, daha ekonomik bir üretim elde etmeleri amacıyla BioMar Grubu'nun dünyaca bilinen teknik desteğini de sunacağını bildirdi. Aydemir, "Böylece, Türk balık yetiştiricileri, verimli, sürdürülebilir ve karlı bir yetiştirme faaliyetinde bulunmak için uygun besin içeriği ve yemleme stratejileri için profesyonel teknik destek alacaktır" dedi.

Ortak girişimin her iki firmasının yöneticileri de projenin gerçeğe dönüşmesinden duydukları mutluluğu dile getirdiler. BioMar Grubu CEO'su Carlos Diaz düşüncelerini şöyle belirtti: "Türkiye su ürünleri sektörü için elverişli doğal kaynakları ve büyüme potansiyeli ile harika bir ülke. BioMar Grubu olarak, bizler Türk su ürünleri sektörünün bir parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz. Buradaki yerel ekibimiz çok iyi. Kendimize inanıyoruz, ortaklarımıza güveniyoruz, ve hep birlikte Türk su ürünleri sektörünün kalkınmasına ve sürekli büyümesine somut katkılarda bulunmayı amaçlıyoruz".

Sagun Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Oğulcan Sagun da aynı şekilde düşüncelerini şöyle dile getirdi: "Dünyaca bilinen balık yemi üretici devi BioMar ile kurmuş olduğumuz bu ortak girişimden dolayı gurur duymaktayız. BioMar'ın balık yemine ilişkin derin bilgi ve birikimleri aracılığıyla sektörümüzün kalkınmasına ve yenilikçi bir bakış açısı getirilmesine büyük katkılar sağlayacağımıza eminiz".

Son olarak, BioMar-Sagun Genel Müdürü Bora Aydemir: "Şirketimiz, bu girişimin her iki ortağının da güçlü yanlarından yararlanarak ülkemiz su ürünleri sektörüne sürdürülebilir ve verimli bir gelececek sağlamak için elinden geleni yapacaktır. Müşterilerimize bu son teknoloji fabrikadan verimli balık yemleri tedarik ederek, sektörümüze önemli bir fark katmak amacımızdır. Bizler sektörümüze yenilikler getirmek için buradayız' dedi.