Su ürünleri yetiştiriciliği hakkında bilgi paylaşımına büyük ilgi

20 Ekim 2017

Hırvatistan'ın Dubrovnik kentinde düzenlenen Aquaculture Europe 2017 Konferansı, su ürünleri alanında son gelişmelerden haberdar olmak isteyen geniş bir kitleye ilham kaynağı oldu. BioMar, European Aquaculture Society tarafından düzenlenen bu çok başarılı Aquaculture Europe Konferansı'nın bir kez daha Altın Sponsoru oldu. 

Aquaculture Europe 2017 Konferansında; 62 ülkeden 1700 katılımcıya toplamda 396 sunum ve 356 poster sunumu yapıldı. Ayrıca sergi alanında herkesi daha fazla öğrenmeye davet eden 80 standa ev sahipliği yapıldı.

“BioMar’a göre bu ölçekteki etkinlikler su ürünleri yetiştiriciliği endüstrisinin gelişimi ile ilgilenen herkes için önemli bir buluşma noktasıdır” diyen BioMar EMEA Bölümü Başkan Yardımcısı Ole Christensen, “Su ürünleri yetiştiriciliğiyle ilgilenen birçok insan bir araya geldiğinde bu karşılıklı ilham kaynağı oluşturuyor. Balık yetiştiricileri karşılaştıkları zorlukları, deneyimleri ve beklentileri birbirlerine, tedarikçilere ve bilim dünyasına aktarıyorlar. Araştırmacılar ve özellikle su ürünleri yetiştiriciliğiyle ilgilenen gençler, sektörde hangi alanda hizmet sunabileceklerini öğrenebildikleri bir ortama kolayca erişim sağlıyorlar. Bir yem tedarikçisi olan BioMar da iş ortaklarıyla yakın temas kurma şansı yakalamış oluyor. Aquaculture Europe Konferansı’nı Altın Sponsor olarak desteklememizin arkasındaki en temel hedef, bilgi alışverişinde bulunmak ve su ürünleri yetiştiriciliğinde yeniliğe ve sürdürülebilir büyümeye ilham vermektir” diye belirtti.  

BioMar'ın standında BioMar'ın yeni kurulan kuluçkahane iş birimi ekibinin deneyimli ve alanında iddialı üyeleri, endüstriyle bir araya gelerek su ürünleri yetiştiriciliği alanının bu bölümünde nasıl bir değişiklik yaratacaklarını açıkladılar.

BioMar, Hırvatistan sahil şeridindeki berrak sularda yetiştirilmiş lezzetli tütsülenmiş levrek porsiyonunun yanı sıra ayrıca BioSustain konseptinin 10. yıldönümünü kutlamak için büyük bir "sürdürülebilir" doğum günü pastası hazırladı. İnsanlar, 2007'de başlatılan bu iddialı konseptin geliştirilmesinde bir itici güç olan BioMar Grubunun Küresel Sürdürülebilirlik Yöneticisi Vidar Gundersen ile bir araya geldi: Gundersen, “BioMar olarak, su ürünleri yetiştiriciliği değer zincirinde sürdürülebilir çözümler üretmek ve bu alanda lider olmak istiyoruz. BioSustain, araçları ve yöntemleri ile tam da bu hedefi gerçekleştirmemizi sağlayacak konsept ve programları sunuyor” dedi.  

Davetli müşteriler için ayrıca düzenlenen ve Akdeniz deniz türleri için yemlerde fonksiyonel maya bazlı katkı maddeleri ile ilgili en güncel BioMar haberlerinin sunulduğu oturumlara ilgi oldukça yoğundu ve katılımcılar çok olumlu sonuçların elde edildiği denemelerin sunumlarına coşkulu bir ilgi gösterdiler.

BioMar’ın küresel Ar-Ge ekip üyeleri; son zamanlarda elde edilen ve farklı sıcaklıktaki ticari diyetlerle beslenen lapinlerin büyüme performansı, Atlantik somon smoltlarında büyüme, hastalık direnci ve iyileşme sağlayan kril gibi yeni bileşenlere sahip tamamlayıcı yem içerikleri, ve Avrupa levrek ve çipura balıklarında performans, yem kullanımı ve metabolizma üzerindeki etkileri de dahil olmak üzere EPA ve DHA gibi yağ asitleri ve çinko/manganez gibi mineral gereklilikleri gibi bazı konularda yapılan araştırmaların sonuçlarına ilişkin çeşitli sunumlara katkı sağladılar. 

BioMar’ın, Akdeniz deniz balıkları için kullanılan yemlerdeki fonksiyonel maya bazlı katkı maddeleri hakkındaki son haberlerinin aktarıldığı sunum katılımcılardan bir hayli ilgi gördü. 

Aquaculture Europe 2017’de BioMar Küresel Sürdürülebilirlik Yöneticisi Vidar Gundersen (ortada ayakta) ve meslektaşları, herkesi BioSustain konseptinin 10. yıldönümünü kutlamak için hazırlanan büyük "sürdürülebilir" doğum günü pastasından bir parça almaya davet etti. 

BioMar’ın kuluçkahane ürünleri iş kolunda küresel menzilini artırmaya yönelik iddialı hedeflerine ulaşmayı amaçlayan ekip (soldan sağa): BioMar Deniz Balıkları Kuluçkahane Ürünlerinden sorumlu Ürün Müdürü Joana Amaral, BioMar Karides Kuluçkahane Ürünlerinden sorumlu Ürün Müdürü Jef Peeters ve Kuluçkahane Ürünleri İş Birimi Müdürü Chris Dinneweth