INICIO Plus M ve INTRO Plus MT

BioMar, deniz türleri için, B-WYSE içerikli yeni nesil başlangıç ve geçiş yemleri piyasaya sürdü. Umut vaadeden yeni maya içerikli fonksiyonel bileşenlerden oluşan yeni tür, iş ortağımız Lallemand Animal Nutrition iş birliği ile geliştirildi. Bu yeni yem serisinin amacı performans parametrelerini artırmak ve kuluçkahanelerden kafeslere zorlu transfer dönemlerinde bile balığın sağlık durumunu yüksek standartlarda tutmaktır.

BioMar EMEA Bölgesi Teknik Direktörü Michel Autin, BioMar'ın her sene olduğu gibi bu sene de Altın Sponsor olduğu Aquaculture Europe 2016 konferansında yeni ürünlerimizin lansmanında "Geçiş yemleri somon balığı yetiştiriciliğinde hala yaygın olarak kullanılmaktadır. BioMar Akdeniz türleri için ilk geçiş yemini sunmaya hazır olduğumuz için gururluyuz" diyerek duygularını belirtti.
Akdeniz balık yetiştiriciliğinde, korunaklı kuluçkahanelerden levrek, çipura ve sarıağız balıklarının zor koşullardaki deniz kafeslerine transferleri her zaman kayıp risklerini oluşturmuştur. Konu ile ilgili olarak, Autín sözlerine şöyle devam etti: "Kırılgan ve narin yavruların sağlık durumunun iyileştirilmesi ve balıkların kafeslere transferinden önce hastalıklara karşı direncini artırmak büyük bir endişe kaynağı olmuştur. Ve şimdi BioMar olarak bizler Akdeniz balık yetiştiriciliğine küçük bir devrim getiren geçiş yemleri yelpazesini sunmak için hazırız".
INICIO Plus M ve INTRO Plus MT olarak adlandırılan yeni nesil deniz türleri başlangıç ve geçiş yemleri, içeriğinde deformiteleri azaltan, bağırsak sağlığını geliştiren ve sinerjik immün stimülasyonu yoluyla bakteriyel saldırılara karşı (Vibrio ve türleri) daha iyi direnç göstermesini sağlayan ve yüksek mukoza üretimine sebep olan B-WYSE™ ve Bactocell® isimli iki adet fonksiyonel bileşenleri bulunduracak şekilde formüle edilmiştir. Autín sözlerine "Ayrıca, yeni yemler daha yüksek Sindirilebilir Protein / Sindirilebilir Enerji oranları sunulmakla birlikte, performans parametrelerinden ödün verilmeden balığın ciğer sağlık durumunu iyileştirilip, lipit depozitleri azaltmayı sağlamaktadır." diye devam etti.
Lallemand Animal Nutrition'da Su Ürünleri Ürün Müdürü Stéphane Ralite, B-WYSE™ tanıtımını yenilikçi bir üretim süreci ile seçilmiş mayalardan elde edilen umut verici yeni biyolojik aktif ürün olarak tanıttı. BioMar, bu yenilikçi ürünün geliştirilmesi için Lallemand ile ortak bir çalışma sürdürmüştür ve yapılan çeşitli çalışmalar levrek ve çipura dahil olmak üzere, karides ve balık sağlığı üzerindeki olumlu etkilerini göstermiştir.
Yeni transfer diyetlere dahil edilen B-WYSE™, 2010'dan beri BioMar'ın kullandığı probiyotik olan Bactocell® ile birleştirilmiştir. Bu fonksiyonel içeriğin deformiteleri azalttığı ve balık türleri arasında bağırsak sağlığını geliştirdiği belgelerle kanıtlanmıştır. Bactocell® BioMar ve Lallemand iş birliği ile geliştirilmiş ve hala daha Avrupa'da balık yemi içeriğinde kullanımı onaylı tek probiyotiktir.
-B-WYSE™ ve Bactocell® kombinasyonunun balığın sağlık parametreleri üzerinde açık olarak olumlu etkilerinin olduğu çeşitli testlerde görülmüştür ve bu nedenle hassas deniz yavrularının sert koşullardaki deniz kafeslerine transferini hazırlamak için çok uygun olduğunu Michel Autin eklemektedir.
BioMar AR&GE Kıdemli Araştırmacısı John Tinsley fonksiyonel maddelerin yeni kombinasyonunun balığa nasıl etkileri olduğunu açıklamaktadır: - Dış patajonlere karşı balıktaki ilk bariyer mukustur. Fonksiyonel maddeler tarafından bağırsaklar, deri ve solungaçlardaki mukozal bariyerlerin güçlendirilmesinin balığın hastalıklara ve parazitlere karşı direnci üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir. B WYSE™ kombinasyonu sadece mukus sayısı ve kalitesini arttırmak için değil aynı zamanda bağışık düzenliyici ve patojen bağlayıcı etkinlikleride geliştirmektedir. Bunun bir sonucu olarak, balığın dış bariyerleri çevresel etkilere karşı gelişmektedir.
Michel Autín "Yeni deniz yavru ve geçiş yemlerinin, hassas ve genç yavruların sağlık durumlarını ve hayatta kalma oranlarını büyük ölçüde geliştirdiği ve Akdeniz balık yetiştiriciliğindeki çok yaygın hastalıklardan koruduğu için müşterilerimizin yakın zamanda bu devrim niteliğindeki yeni konseptin olumlu etkilerini göreceğinden eminiz" diyerek görüşlerini sonlandırmaktadır.

BioMar deniz balık türleri için, içeriğindeki maya katkılı fonksiyonel hammaddeler bulunduran ve gelecek vadeden bir katkı maddesi olan B-WYSE'ı bulunduran yeni nesil başlangıç ve geçiş yemlerini, piyasaya sundu. Soldan sağa: Stéphane Ralite, Lallemand Animal Nutrition Su Ürünleri Ürün Müdürü, John Tinsley, BioMar AR&GE Kıdemli Araştırmacı, Michel Autin, BioMar EMEA Bölümü Teknik Direktörü