Balığınız soğuk sularla başa çıksın

Penguenler, aşırı soğuk kutup sularının hızlı ve zarif yüzücüleridir. Vücutları sert iklim şartlarına adapte olmuştur. Penguenlerin aksine, çipuralar soğuk sularda büyümezler. Aslında, Akdeniz suları kış aylarında deniz kafeslerinde yetiştirilen çipuralarda büyük kayıplara sebep olabilmektedir. Düşük sıcaklıklarda, balıklarda, kilo kaybı ile birlikte çok düşük ya da sıfırın altında büyüme oranlarına, balığın yem tüketiminde azalmaya ve oksijen ihtiyacını sağlama yetisinin son derece sınırlı oranda olduğuna tanık oluruz (systemic hypoxia). Dahası, "kış sendromu" ortaya çıkabilmekte ve balığın iç fonksiyonları ciddi şekilde tehlikeye girebilmektedir.

Bu etkiler, ikinci kışını geçiren büyük çipuralar için özellikle ciddi boyutlarda olabilmektedir. Soğuk havaya ek olarak, bu balıklar olgunlaşma sürecine girecek ve bu da yumurtlamadan sonra toplam biyo-kütlenin %10-20 oranında kaybına yol açacaktır.

Bunlar çipuralar için kışlık yem geliştirirken dikkate alınması gereken ana noktalardır.

Bu büyük zorluklar bağlamında, BioMar, balıkları her yönüyle güçlendirerek onların kış döneminde büyümesini ve iyi durumda kalmasını sağlamaya yardımcı olmak için INTRO Qardio M ve EFICO Qardio M yem türlerini geliştirmiştir. Bu şekilde balıklar, sıcaklıklar iyileştiğinde girecekleri hızlı büyüme dönemi için daha iyi hazırlanmış olurlar.

BioMar’ın Qardio M yem serisi, ekstra vitaminler, spesifik bileşenler ve güçlü mikro bileşenler kullanarak en iyi formüllerle en yeni Ar-Ge sonuçlarını birleştirmektedir.  Qardio M yemleri iyi bir bağışıklık fonksiyonunu desteklemeye katkıda bulunmakta ve balıkların kalbini ve kardiyovasküler sistemini korumaya ve güçlendirmeye yardımcı olmaktadır, bu şekilde balıkların düşük sıcaklıklarda bünyelerindeki daha düşük oksijen mevcudiyeti ile başa çıkmalarına yardımcı olabilmekte ve böylece büyümenin sürdürülmesine ve daha iyi bir kalitenin sağlanmasına katkıda bulunmaktadır. Ayrıca, Qardio M serisinin formülasyonu, çipura için özellikle önemli olan iç organlarda daha az yağ depolanmasına katkıda bulunmaktadır.

Performans parametrelerini en üst düzeye çıkarmak ve balıkların sağlık durumunu iyileştirmek için BioMar, düşük sıcaklık döneminden 3-4 hafta önce balıkların kışa hazırlanmasını tavsiye etmektedir. Bunun için EFICO Plus 405 fonksiyonel yemlerinden sonra, sıcaklıklar 16oC ve altına düştüğünde INTRO ve EFICO Qardio M'ye geçiş yapılmalı ve soğuk dönem boyunca bunları kullanmaya devam edilmelidir. Sıcaklıklar iyileşmeye başladığında, 3-4 hafta boyunca EFICO Plus 405'e geri dönülmesi ve daha sonra hızlı büyüme dönemi (bahar sonu ve yaz mevsimi) için daha yüksek enerjili bir yeme geçilmesi tavsiye edilmektedir.

Ürünlerimiz ve hizmetlerimizle ilgili ayrıntılı bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.