Ciddi Zorluklar İçin Önemli Yemlemeler

Yeni araştırma sonuçlarının ardından, BioMar temel olarak levrek ve çipura balığını hedef alan EFICO Plus 405 ile stresli durumlar için iyi bilinen ürün yelpazesini güncelledi.

Balığın özel ihtiyaçları özel yemler gerektirir. Çiftlik gibi yerlerdeki kış, yaz, taşıma, boylama veyetersiz koşullar, balıkların gücünü test eden ve ürün parametreleri ile karlılığın uyuşmasını tehlikeye atan zorlukları yansıtır.

BioMar EMEA Birimi’nde deniz canlıları Ürün Müdürü olarak çalışan Iannis Karacostas “Bu zorlayıcı durumlardan kaçınmak imkansızdır. Ancak zor zamanlar gelmeden önce bunlar tahmin edilebilir ve bu durumlar için hazırlıklar planlanabilir” dedi ve ekledi “Bu kapsamda, bu durumları hedef alan fonksiyonel yemleri test etme, geliştirme ve doğrulama ihtiyacı bir öncelik haline gelmiştir. Çipurave levreği hedef alan stresli periyodlar için iyi bilinen fonksiyonel bir yemolan EFICO Plus 405 ile yapmaya çalıştığımız şey de tam olarak budur”.

Son BioMAr araştırma projesi, bu yem çeşitlerinin geliştirilmesine ve belgelenmesine odaklanıyor. Proje, bu ürünlerin etkisinin daha da geliştirilmesi için bir potansiyel ortaya koymaya çalışıyor. Bu projede hem karaciğer sağlığı hem de büyüme üzerindeki yararlı etkiler, düşük beslenme yoğunluğu ve özel mikro-içeriklerin olduğu bir yem formülasyonu uygulanarak elde edilmiştir.

“Bu formülasyon, daha yüksek sindirilebilir protein/ sindirilebilir enerji oranı ve daha düşük yağ seviyesi içeriyor. Onun formülasyonu ile, özellikle levrek ve çipura için tüm balık yetiştiricilerininkaçınmak istedikleri şey olan karaciğerde yağ depolanmasının fazlalığını azaltmayı başardık” diyen Iannis Karacostas, karaciğerde yağ depolanması sadece karaciğer fonksiyonlarının ve bu nedenle balığın sağlığının değil aynı zamanda balığın nihai kalitesinin de kötüleşmesine neden olduğunu belirtti.   

Değişiklikler şu anda EFICO Plus 405 formülasyonuna uygulanmaktadır. Bu oldukça kaliteli bir yem olan hali hazırda etkili mikro- içerikler, immuno-stimülanlar ve son derece sindirilebilir ham materyaller içeriyor. Yapılan bu son iyileştirme sayesinde hayatta kalmanın bile tehlikeli olduğu durumlarda bile balığın yemlerden en iyi şekilde faydalanması sağlanıyor.

Doğru zamanda doğru yem seçmenin ne kadar önemli olduğunu vurgulayan Iannis Karacostas, “Şimdi mesela kış geliyor, Çipuralar kış sendromu riski ile karşılaşabilir. Kış gelmeden önce hazırlık aşaması olarak ve balığın direncinin artırılması için, biz Ekim ayının ilk haftalarından itibaren 4-6 hafta boyunca  EFICO Plus 405 kullanımını öneriyoruz. Bu problemin ortadan kalkmasını sağlamayacak fakat biz balığın kış ayına daha iyi koşullarda girmesine yardımcı olacağız. Farklı yemler farklı durumları hedef alır veya farklı koşullar altında daha iyi çalışır. Bu nedenle, yıl boyunca mevsimsel değişiklikler yaşadığımızı göz önünde bulunduruan BioMar gibi yapılandırılmış ve belgelenmiş bir yem programını takip etmek, üretiminizden en iyi şekilde yararlanmanıza katkıda bulunacaktır” dedi ve ekledi “Zorlu koşullar altında zorunlu yağ asitlerinin etkisi ve gerekliliği üzerine daha çok araştırma sonucu yakında gelecektir. Çok yakında bu sonuçların bizim EFICO Plus 405 ürün serimiz için iyileştirme ve ince ayar üzerinde pozitif olarak etkileyeceğinden eminim”.